Odpowiednią dietą można zdziałać wiele dobrego i zapewnić swojemu organizmowi skuteczną ochronę przed różnego rodzaju chorobami. Pewne substancje mają zdolność nawet do tego, by zapobiegać różnym chorobom neurodegeneracyjnym. Jak zmniejszyć ryzyko demencji? Okazuje się, że czasem wystarczy po prostu dobrze się odżywiać, wybierać produkty nasycone składnikami przeciwzapalnymi i unikać tych, które prowadzą do szybszego obumierania komórek, zaburzają przepływ krwi i spowalniają pracę układu nerwowego.
Jak wygląda dieta sprzyjająca pracy mózgu?
Badania wykazały, że na pracę mózgu bardzo dobry wpływ ma dieta roślinna, która z uwagi na wysoką zawartość różnych pokarmów roślinnych, takich jak owoce, warzywa, produkty pełnoziarniste, ale też i orzechy czy nasiona, może pochwalić się dużą ilością błonnika pokarmowego oraz — o ile występują w niej zdrowe oleje roślinne i oliwa z oliwek — równie dużą ilością przeciwzapalnych kwasów tłuszczowych omega-3. Oczywiście nie jest powiedziane, że w pewnym wieku każdy, kto chce uniknąć demencji, powinien przejść na dietę roślinną, ale warto po prostu zacząć się nią inspirować, częściej jeść dania bezmięsne i korzystać z bogactwa artykułów roślinnych, dbając o to, by pojawiały się one dosłownie w każdym posiłku, po to, by w żadnym daniu nie brakowało podstawowych składników odżywczych.
Po jakie produkty warto sięgać, by chronić się przed demencją?
Dobra dieta na demencję to dieta różnorodna, kolorowa i bogata we wszelakie produkty roślinne. Pojawią się w niej brokuły, kalafior, fasolka szparagowa, kiełki, buraki i pomidory. Wystąpią klasyczne jabłka i słodkie banany, ale też i pomarańcze oraz owoce cytrusowe, a do tego mnóstwo ziaren, pestek i orzechów, oleje roślinne, pełnoziarniste produkty zbożowe i oczywiście oliwa z oliwek, która zastąpi niezdrowe masło i smalec. Pełnowartościowa dieta na demencję będzie zawierać niewielkie ilości mięsa, ale za to większe ilości bardzo zdrowych tłusty ryb morskich. Każdy, kto zacznie odżywiać się właśnie w taki sposób, uczyni coś niezwykle dobrego dla całego swojego organizmu.
W tym artykule omówiliśmy krótko wpływ diety na demencję. Badania potwierdzają, że odpowiednie nawyki żywieniowe, takie jak spożywanie zdrowych tłuszczów (np. kwasy omega-3) i antyoksydantów z owoców i warzyw, mogą opóźniać wystąpienie i postęp choroby. Unikanie czynników szkodliwych, takich jak tłuszcze nasycone, cukry i sól, również jest ważne. Jednak dieta powinna być częścią holistycznego podejścia do zdrowia mózgu, obejmującego także aktywność fizyczną, życie społeczne, sen i redukcję stresu.