Naturalne tłuszcze roślinne są ważnym składnikiem diety, a do tych najcenniejszych zalicza się oliwę z oliwek. Jest ona często określana jako skarb kuchni śródziemnomorskiej. Jakie są tego przyczyny? Poznaj inspirujące przepisy i kilka wskazówek kulinarnych, jak najlepiej wykorzystać oliwę z oliwek przy przyrządzaniu posiłków.
Dlaczego oliwa z oliwek jest skarbem kuchni śródziemnomorskiej?
W rejonie Morza Śródziemnego tradycja wyrobu oliwy z oliwek sięga kilkudziesięciu wieków. Niemal tak samo długo jest ona używana do przygotowywania rozmaitych potraw. Jednak o jej wielkiej roli świadczą także takie cechy jak:
- bogactwo składników odżywczych — nienasyconych kwasów tłuszczowych, przeciwutleniaczy takich jak witamina E, polifenole,
- doskonały smak i aromat, komponujące się świetnie z wieloma różnymi produktami,
- właściwości pozwalające na użycie jako naturalnego konserwantu, do przetworów i marynat,
- wszechstronność — do gotowania, pieczenia, smażenia, jako dodatek do sałatek, past i sosów,
- różnorodność i wysoka jakość.
Tradycyjnie oliwa produkowana jest w rejonach największych upraw oliwek, we Włoszech, Grecji, Hiszpanii oraz Portugalii.
W jakich potrawach oliwa z oliwek odgrywa kluczową rolę?
Kulinarne inspiracje z oliwą z oliwek w roli głównej są bardzo różnorodne, podobnie jak urozmaicona potrafi być kuchnia śródziemnomorska. Często oliwa extra virgin, zimnotłoczona potrafi być dodatkiem niemal do wszystkiego, tak jak w Polsce pieprz i sól. Posmakuj śródziemnomorskich potraw na bazie oliwy:
- dressingi do sałatek — w połączeniu ze świeżymi ziołami, octem balsamicznym oliwa z oliwek nadaje smak, aromat, a także sprzyja lepszemu wchłanianiu składników odżywczych,
- makaron z oliwą, sos aglio e olio — czosnek i oliwa lub pomidorowy,
- sosy i marynaty,
- dip do chleba lub innego pieczywa,
- grillowane warzywa z oliwą.
Warto zaznaczyć, że oliwa w wielu przypadkach nie tylko decyduje o znakomitym smaku i aromacie, ale również poprawia właściwości odżywcze dań.
Oliwa z oliwek — o tym warto pamiętać
Wśród wskazówek kulinarnych związanych z oliwą z oliwek należy wymienić przede wszystkim konieczność doboru produktu dobrej jakości. Najwięcej cennych składników można znaleźć w produktach z pierwszego tłoczenia na zimno, nierafinowanych. Istotny jest również sposób użycia oliwy — ma ona niższą temperaturę dymienia niż na przykład olej rzepakowy, zatem nie jest dobra do smażenia w wysokich temperaturach, jej cenne składniki mogą wtedy ulegać degradacji. Oliwa przechowywana w lodówce może zmieniać stan skupienia, dlatego raczej trzyma się ją w temperaturze pokojowej, ale z dala od bezpośrednich źródeł ciepła i światła.