Świeży, lekko gorzko-pikantny smak oliwy nieustannie towarzyszy ludziom z całego świata w ich kuchniach. Co kryje się za tym smakiem? Jak to się dzieje, że z małej oliwki powstaje najwyższej jakości oliwa extra virgin?
Oliwny gaj
Jeśli oliwa extra virgin, to oczywiście oliwki, więc przenosimy się do gaju oliwnego, w którym są one uprawiane. Jednym z krajowych pionierów oliwnych jest oczywiście Grecja. Tylko w tym kraju znajduje się aż ok. 170 mln drzew oliwnych. Do wyprodukowania 1 litra oliwy, potrzebne są ok. 4 kg oliwek.
Oliwa extra virgin charakteryzuje się najwyższą jakością spośród wszystkich rodzajów, dość niskim odsetkiem kwasowości, a także brakiem ingerencji jakiejkolwiek obróbki chemicznej, dlatego cały proces produkcyjny musi być ekspresowy, żeby zachować jak najlepszą kategorię smaku.
Z drzew oliwnych zbiera się owoce jeszcze zanim zdążą one spaść na ziemię, żeby jak najdłużej zachować ich świeżość oraz uniknąć uszkodzeń. W celu uzyskania tytułu extra virgin oliwki powinny zostać przetworzone w ciągu 24 godzin od momentu zerwania. Z tego względu, jak najszybciej transportuje się je do wytwórni oliwy.
Wytwórnia oliwy
Znajdujemy się już w miejscu, gdzie owoce są przetwarzane. Na początku, kontroluje się jakość zebranych oliwek oraz dokładnie się je oczyszcza. W następnym etapie oliwki zostają poddane miażdżeniu, które ma na celu wyodrębnienie pasty, powstającej z ich miąższu. Zbliżamy się do momentu, w którym zmiażdżona pasta zostaje poddana procesowi tłoczenia, w którym wyodrębnia się tkwiący w niej olej. Następnie, przefiltrowany olej oczyszcza się ponownie, w celu usunięcia pozostałych zanieczyszczeń, dzięki czemu uzyskuje się wyższy stopień klarowności. Oliwa w takiej postaci trafia do szczelnie zamykanych butelek.
Złocisty olej
Pamiętaj, że opisywany proces jest uśredniony. Oliwa produkowana jest w naprawdę wielu obszarach świata, z czego każdy z nich ma własne, indywidualne receptury i detale, które sprawiają, że ten produkt może być bardzo zróżnicowany.
Jak pewnie wiesz, tak przygotowana oliwa wykorzystywana jest w niesamowicie szerokim zakresie kulinarnym jako:
– dodatek do zup, sałatek, sosów…;
– składnik rozmaitych dań;
– smakowe dopełnienie do pieczywa;
Oliwa extra virgin jest najbardziej szlachetnym rodzajem oliwy, dlatego ze względu na całość dokładnego procesu jej tworzenia, który już poznałeś i jej wyjątkowe właściwości, należy docenić ten wyrób i wprowadzić go do codziennego jadłospisu.